Babet Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Babet Tercihi Nasıl Yapılmalı?

 

Babet tercihi yaparken vücut tipimizi göz önünde bulundurmalıyız. Boyumuzun uzunluğu, kilomuz, beden yapımız ve en önemlisi ise ayak tabanımıza en uygun modeli seçmeliyiz. Babet ayakkabılar en çok kadınlar tarafından tercih edilen modellerdir. Ancak bazı erkek ayakkabıları da tasarımlarının geliştirilmesi ile babetvari bir görünüm kazanmıştır. Babet alırken nasıl bir çorap ile giyileceğine karar vermek ve mümkün ise çorap ile babeti aynı anda almak avantaj sağlayabilir.

Babet Çeşitleri Nedir?

Babet çeşitleri farklı modellere içerisinde yer veren geniş bir kataloğa sahiptir. Babet çeşitleri topuklu, topuksuz, bağcıklı, düz, süslemeli, desenli ve bilekten bağlamalı gibi farklı türlere yer verir. Babet seçimi yaparken topuğu hafif yüksek modellere yönelmek ve bacak boyumuz ile orantılı bir babet seçmek her zaman daha avantajlıdır. İri ayaklara sahip olan kişiler daha pastel tonlarda ve daha küçük desenlere sahip modelleri almalıdır. Büyük desenler, transparan modeller ve büyük işlemeler yapılan babetler boyu daha kısa ve ayakları da daha kalın gösterir.

Kısa Boylular Nasıl Babet Seçmeli?

Kısa boylular için babet seçimi yapılırken uzun boylulara göre daha pastel tonları tercih edebilirler. Büyük desenli modeller ayakları daha büyük gösterir. Bu yüzden üzerinde büyük süsleme ve / veya işlemelerin olduğu modellere yönelmemek gerekir. Transparan babet modelleri ayağın daha uzun görünmesini sağlar ve bacak boyunu kesmez. Kullanılan diğer kıyafetlerin rengine daha yakın modellerin tercih edilmesi de zarif bir imaj çizer. Aynı zamanda dümdüz tabanlı babet çeşitleri yerine daha yüksek topuğu olan modellere yönelmek gerekir.

Uzun Boylular Nasıl Babet Seçmeli?

Uzun boylu için babet modelleri kendisini daha çok belli eden çeşitler olarak karşımıza çıkar. Vücut rengine zıt renklerin tercih edilmesi, önü kapalı modellerin kullanılması daha ideal bir görünüm çizebilir. Uzun boylu kişiler babet seçerken transparan modellerden uzak durmalıdır. Bu modeller hem ayak uzunluğunu daha fazla gösterirken hem de vücudun orantısız görünmesine neden olur. Bu yüzden daha kapalı tonların ve mümkünse üstünde büyük desenlerin ya da süslemelerin olmadığı ayakkabılar tercih edilebilir.

Düz Taban Babet Neden Alınmamalı?

Düz taban babetler ayakta sorunlara neden olur. Bazı babetlerin tabanları dümdüzdür ve çıplak ayak ile yürüyormuş etkisi yaratır. Ancak dümdüz tabanlı ayakkabıları giymek ayak tabanında, bilekte ve bacak kaslarında problemler yaratabilir. Bunların önüne geçmek için hafif yüksekliği bulunan babet modellerine yönelmek gerekir. Özellikle yaz aylarında tercih edilen babetler, çorap ile kış aylarında da kullanılır. Kış aylarında babet giyerken hava durumuna dikkat etmek ve çok uzun süreli babet kullanmamak gerekir. Ayak sağlığını koruyan, hafif yükseltili babetler satın alınmalıdır.

Babet Ayak Sağlığını Neden Tehdit Eder?

Babet kullanımı ve ayak sağlığı birbiri ile paraleldir. Sağlıklı ayaklara sahip olmak için ayak tipimize ve ölçülerimize en uygun ayakkabı modelini seçmemiz gerekir. Eğer doğru ayakkabı modelini seçmezsek ayakta bazı zedelenmeler meydana gelebilir. Derinin su toplaması, enfeksiyon kaybı, tırnak batması, bilek problemleri, ayak kaslarında kasılmalar gibi farklı sorunlar oluşabilir. Sorun oluşturacak ayakkabıların uzun vadeli kullanılmaması önem taşır. Babetler herkese göre değişmek ile birlikte genellikle çok sık kullanıldığında ön ayak bölgesinde soruna neden olur. Bu sorun ise ayakkabının ayağa tam olmaması ve ayağı tam kavrayamama ile ilgilidir. Ön ayak kaslarında ve parmaklarda problemler ya da kısa süreli kramplar görülebilir. Koruyucu tabanlık kullanmak ve belki de bağcıklı modelleri tercih etmek daha doğru bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Etiketler: Babet Tercihi Nasıl Yapılmalı?
Temmuz 22, 2021
Listeye dön