Ayakkabıda Renk Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabıda Renk Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabıda renk tercihi yaparken kullandığınız kıyafet ile en çarpıcı görünümü yakalayacak olan renk tonlarına yönelmeniz gerekir. Örneğin feminen görünüm için kırmızı ayakkabı modelleri, daha spor bir stil için beyaz ayakkabı modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak giyim tarzına uygun bir ayakkabı ve renk tercihi için pek çok detaya dikkat etmek gerekir. Boyu daha uzun göstermek için veya akıldaki tarzı yakalamak için hangi renkleri tercih etmeniz gerektiğini alt başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz. Elmiya blog ile içerik paylaşmaya sonunda başladık.

Boyu Daha Uzun Göstermek İçin Ayakkabıda Renk Tercihi Nasıl Olmalı?

Eğer bacak boyunun daha uzun görünmesini sağlamak istiyor ve mini etekler yerine diz hizasında kloş etekleri kullanmak istiyorsanız, nud renk ayakkabı tercih etmeniz gerekir. Çünkü bu ayakkabılar gözle bakıldığında bacaktaki ten renginin devamında bir uyumu yakalarlar. Burada oluşan renk ilizyonu ise bilek bölümünde farklı bir renk ile keskin bir ton geçişinin oluşmasını önler. Elbiseler, bileği açıkta bırakan slim fit pantolonlar ile nud stiletto veya küt topuklu ayakkabı kullanmak oldukça uzun bir boy görünümünü sizlere kandırır.

Abiyeler İçin Ayakkabıda Renk Tercihi Nasıl Olmalı?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki ayakkabı, çanta ve giysi uyumunu yakalamak için tümünün renk tonlarının aynı olması gerektiği kanısı maalesef ki yanlış bir kanıdır. Dünyaca ünlü markaların defilelerine baktığınızda her aksesuar için ayrı renkler oluşturulup, bütünde mükemmel bir görünüme ulaşıldığını görebilirsiniz.

Bu yüzden ayakkabı renk seçimi için elbisenin renginden bir tık daha koyu veya daha açık tonlara bakılması gerekir. Bazı zamanlarda ise görsel olarak patlama yaratacak renkler bir arada kullanılmalıdır. Örneğin askılı ve lacivert bir gece elbisesi tercih ediyorsanız bunun altında aynı tondaki lacivert rugan ayakkabı kullanmak görüntüyü sıradanlığa itmeye yol açar. Lacivert elbise altında parlak lame ve metal yüksek topuklu bir ayakkabıyı tercih ederseniz hava bir anda değişir. Bu kombin daha modern ve çarpıcı görünmenizi sağlar. Diğer yandan lame ayakkabı ile lame bir çantayı ve pırlanta aksesuarları da kombinleyebilirsiniz.

Maskülen, Androjen Tarza Uygun Ayakkabı Renk Tercihleri Neler?

Maskülen bir stile sahipseniz, siyah topuklu ayakkabılar veya Oxford ayakkabısı adı verdiğimiz halk dilinde kolej ayakkabı olarak da bilinen siyah ayakkabılar size hitap edecektir. Maskülen stilde feminen yanlar ağır basar. Bu stilde daha kadınsı ve çarpıcı görünmek öndedir. Ancak androjen stilde ise kadınsı stil ile erkeksi stil birleştirilir. Örneğin şık bir kumaş etek ile sert ifadeyi uyandıran takım elbise yeleklerini giyinmek, andorjen stili açığa çıkarır. Her ikisin de siyah rugan ayakkabıların kullanımı en iyi görüntüyü yakalayabilmenizi sağlar.

Victoria Backham tarafından sıklıkla kullanılan maskülen stilde bir kombin için tabanı kırmızı olan siyah stilettolar ile siyah slim fit kumaş pantolon ve beyaz bir bluzu kombinleyebilirsiniz. Kristen Stewart gibi isimlerce sıkça kullanılan androjen stili oluşturmak için ise siyah Oxford ayakkabıları veya siyah, metal detaylı topuklu botlarla, yırtık siyah pantolonları ve oduncu gömleklerini kombinleyebilirsiniz.

Monokrom Tarza Uygun Ayakkabı Renk Tercihleri Neler?

Aslına bakılırsa monokrom stili Türkiye’de sıklıkla kullanıyoruz, ancak ad olarak ona aşina değiliz. Monokrom aslında eski Yunanistan’da tek renkten yapılan sanat eserlerine verilen isimdir. Aynı akım modaya’da geçiş yapmıştır ve tek renk giyinerek oluşturulan stile monokrom denmiştir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta monokrom tarzda ayakkabı seçimi son derece önemli çünkü son imzamızı ayakkabı ile atıyoruz. Bu stil için bir rengin farklı tonlarını kullanmamız gerekir.

Örneğin ceketimiz beyaz ise içine beyaza yakın bej ipek gömlek, altına hasır rengine yakın bir pantolon giyebilir, bu kombini gold metal topuklu beyaz topuklu ayakkabılar ile tamamlayabiliriz. Birbirlerini en yakın tonlardaki geçişler ile yapılan bu kombin mükemmel bir görünümü yansıtırken, yıldız parça ise ayakkabıdır. Tercih edenleri ayakkabıyı nud veya bej olarak da kullanabilirler. Önemli olan ayakkabı renk tonu seçimi için giysi tonlarından uzaklaşmamaktır.

Etiketler: ayakkabıda renk seçimi, tarz ayakkabılar
Temmuz 13, 2021
Listeye dön